niedziela, 13 stycznia 2013

Autor: Isadora


Kiedy tylko ujrzałam tę książkę na półce w księgarni, poczułam, że muszę ją przeczytać. Od chwili, kiedy kilkanaście lat temu po raz pierwszy obejrzałam kultowy dziś film Mela Gibsona "Waleczne Serce", zafascynowała mnie niezwykła postać głównego bohatera - jednego z największych szkockich patriotów i bojowników o wolność - Williama Wallace'a.
Zresztą nic w tym dziwnego - w filmie Wallace został ukazany w nadzwyczaj korzystnym świetle: romantyczny kochanek do końca wierny swojej miłości i idei wolnej Szkocji, której realizacji poświęcił życie umierający w męczarniach żegnany nienawiścią Anglików i uwielbieniem rodaków. Trzeba przyznać, że ten romantyczny i atrakcyjny wizerunek przemawia do wyobraźni i zaspokaja głęboko ludzką potrzebę posiadania bohatera bez skazy, który kończy życie dokonując sprawiedliwej zemsty na ciemiężycielach ojczyzny.
Ale na ile prawdziwy jest to wizerunek? Jakim człowiekiem w rzeczywistości był William Wallace?

Spodziewałam się, że książka Andrew Fishera odpowie mi na te pytania i zweryfikuje obraz tej legendarnej postaci ukazując prawdziwą naturę Wallace'a - jakakolwiek by ona nie była. Chociaż moje oczekiwania można by uznać za wygórowane, książka spełniła je w stu procentach!

Lektura okazała się nadzwyczaj rzetelną, wnikliwą i doskonale udokumentowaną biografią. Niezwykle rzeczowa i treściwa, a przy tym barwna, żywa i nieprawdopodobnie szczegółowa jawi się jako dzieło wybitne, perfekcyjnie dopracowane pod każdym względem i wyczerpująco wszechstronne zarówno pod kątem formy, jak i treści.
Jestem pełna podziwu dla autora, że niełatwe przedsięwzięcie, jakiego się podjął, jest w stanie usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego i wybrednego czytelnika.

Praca Andrew Fishera przedstawia Williama Wallace'a w zupełnie nowym świetle; w sposób błyskotliwy, obiektywny i odważny prezentuje odmitologizowaną i autentyczną jego sylwetkę w szerokim kontekście historycznym, politycznym oraz społeczno - obyczajowym począwszy od motywacji głównych postaci tego bezprecedensowego dramatu, poprzez kulisy i zawiłości europejskiej polityki oraz specyfikę skomplikowanych relacji angielsko - szkockich, aż po długofalowe konsekwencje podejmowanych działań, które trwale zapisały się na kartach historii.
Spojrzenie na postać Wallace'a jest ożywcze i świeże, wolne od uprzedzeń i dalekie od bezkrytycznego zachwytu. Cechuje je wiarygodna rzetelność charakterystyczna dla sprawdzonych źródeł historycznych, trzeźwy i analityczny obiektywizm oraz szczera i mocna chęć ukazania prawdziwego oblicza szkockiego bohatera. Cel, który przyświeca autorowi to również potrzeba dotarcia do autentycznej, niejednoznacznej i skomplikowanej osobowości Wallace'a, tak dalekiej od pozbawionego głębi i jednowymiarowego wizerunku znanego z przekazów ustnej tradycji, przychylnych, ale niezbyt wiarygodnych relacji najbardziej znanego biografa Walecznego Serca - Ślepego Harry'ego oraz wyjątkowo pochlebnego, typowo hollywoodzkiego podejścia, jakie znamy z filmu Mela Gibsona.
Autor niezwykle fachowo, a zarazem w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego czytelnika nie tylko prezentuje nam sylwetkę Williama Wallace'a głęboko osadzoną w realiach epoki, lecz także - w podobny sposób - wyciąga i formułuje wnioski podpierając się nie tak znowu bogatą dokumentacją źródłową, własną inteligencją, przenikliwością i wyczuciem. Dzięki temu postać szkockiego bojownika zyskuje na autentyczności i wiarygodności - choć odbywa się to kosztem częściowego zerwania z romantyczną legendą.

Co czyniło Wallace'a tak wyjątkowym? Jakim sposobem ten człowiek znikąd, nie posiadający odpowiedniego statusu społecznego, wyszkolenia, wywalczonej reputacji oraz przygotowania do roli przywódcy odegrał kluczową rolę w walce o niepodległość Szkocji i zyskał nieograniczoną władzę? Ile jest prawdy w opowieściach o jego brawurowej odwadze, niezłomności i bezkompromisowości? Czy rzeczywiście nie wszystkie oskarżenia o zbrodnie były bezpodstawne? Jakie były jego relacje ze szkocką szlachtą, a zwłaszcza z przyszłym królem Robertem Brucem? Skąd po śmierci Wallace'a rozdźwięk w początkowym postrzeganiu go jako kłopotliwego banity a późniejszym uznaniu go za symbol walki o niepodległość i największego bohatera Szkocji?

Wyczerpujące odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tej rewelacyjnej biografii. Choć rozwiewa złudzenia wyłuskując Wallace'a z narosłych przez stulecia warstw ludzkich wyobrażeń i marzeń, kreuje zarazem prawdziwy, pełen dramatyzmu i głębi portret, który w niczym nie umniejsza jego zasług, a czyni tę postać bardziej zrozumiałą, ludzką, a przede wszystkim autentyczną.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą niezwykłą, charyzmatyczną i intrygującą postacią, jaką był William Wallace. Jestem przekonana, że lektura wciągnie bez reszty nie tylko pasjonatów historii, lecz także tych czytelników, których podobnie jak mnie fascynują niepokorne, barwne i niejednoznaczne moralnie postaci.

Moja ocena: 5/5

16:22, avo_lusion
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 stycznia 2013

Oto przyszedł czas, aby bliżej poznać średniowiecze. Poznać bogactwo motywów, zagadnień i wpływu na całą późniejszą literaturę. Skoro możemy świętować rok literata, to dlaczego nie całej epoki?! Wielki cykl epok czas zacząć!

A oto lista proponowanych tekstów:

Rok Średniowiecza 2013 – harmonogram

1. BOGURODZICA (zobacz tekst)
2. LEGENDA O ŚWIĘTYM ALEKSYM (zobacz tekst)
3. ROZMOWA MISTRZA POLIKARPA ZE ŚMIERCIĄ (zobacz tekst)
4. SATYRA NA LENIWYCH CHŁOPÓW (zobacz tekst)
5. [LAMENT ŚWIĘTOKRZYSKI] (zobacz tekst)
6. DUSZA Z CIAŁA WYLECIAŁA (zobacz tekst)
7. SKARGA UMIERAJĄCEGO (zobacz tekst)
8. WIERSZ SŁOTY: O ZACHOWANIU SIĘ PRZY STOLE (zobacz tekst)
9. PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI. Brulion przekładu pióra Tomasza ze Zbrudzewa (1549) (zobacz tekst)
10. WIERSZ SŁOTY O CHLEBOWYM STOLE (zobacz tekst)
11. WŁADYSŁAW Z GIELNIOWA, JUŻ SIĘ ANIELI WIESIELĄ (zobacz tekst)
12. WŁADYSŁAW Z GIELNIOWA, ANNA, NIEWIASTA NIEPŁODNA (zobacz tekst)

UWAGA! Kto ma ochotę może także zrecenzować dowolne dzieła literackie, których akcja dzieje się w średniowieczu lub opowiada o średniowieczu! Poniżej kilka propozycji do wyboru, zachęcam jednak do poszukiwania także innych tytułów!

1. Umbeto Eco, Imię róży
2. Ken Follet, Filary ziemi
3. Ken Follet, Świat bez końca
4. Ildefonso Falcones, Katedra w Barcelonie
5. Maurice Drzon: 7 tomów serii Królowie przeklęci
6. Timo Parvela, Miecz
7. Antonina Domańska, Historia żółtej ciżemki
6. Mark Twain, Yankes na dworze króla Artura
9.
Książki w cyklu Kroniki brata Cadfaela / Mnich:
- Tajemnica świętych relikwii (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 1)
- O jedno ciało za dużo (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 2)
- Trujący lek (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 3)
- Jarmark świętego Piotra (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 4)
- Trędowaty z hospicjum Świętego Idziego (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 5)
- Dziewica w bryle lodu (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 6)
- Wróbel w świątyni (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 7)
- Nowicjusz diabła (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 8)
- Okup nieboszczyka (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 9)
- Pielgrzym nienawiści (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 10)
- Doskonała tajemnica (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 11)
- Kruk na podgrodziu (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 12)
- Róża w danii (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 13)
- Pustelnik z lasu Eyton (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 14)
- Spowiedź brata Haluina (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 15)
- Uczeń heretyka (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 16)
- Pole Garncarza (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 17)
- Lato Duńczyków (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 18)
- Świątobliwy złodziej (Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary)) (tom: 19)
10. W. Berent, Żywe kamienie
11. H. Malewska, Kamienie wołać będą
12. Wiktor Hugo, Katedra Marii Panny w Paryżu

Zapraszam do udziału i/lub czytania tekstów poświęconych wyjątkowej epoce średniowiecza. Osoby zainteresowane mogą zamieścić u siebie banerek akcji. Kod do pobrania TUTAJ.

Wyzwanie Rok Epoki Literackiej ma za zadanie sprawić, aby każdy rok stał się rokiem danej epoki literackiej. I tak oto rok 2013 zostanie poświęcony Średniowieczu, 2014 Renesansowi, 2015 Barokowi… i tak aż do współczesności. Jakie są zasady uczestnictwa w wyzwaniu?

  • Każdy może wziąć udział w wyzwaniu, bez względu na to czy posiada blog, czy nie.
  • W ciągu roku danej epoki każdy może napisać dowolny tekst na temat utworu pochodzącego z omawianej epoki lub na temat książki, która dotyczy tej epoki (beletrystyka, książki naukowe i wszelkie inne). Rodzaj i forma tekstu jest całkowicie dowolna. Może być to recenzja, ale także omówienie jakiego zjawiska, które miało miejsce w tym okresie literackim. Można stworzyć felieton, esej, tekst naukowy – w zależności od własnego pomysłu.
  • Blogerzy mogą opublikować notatkę na swoim blogu, opatrując ją linkiem do wyzwania czytelniczego lub banerkiem.
  • Link do notatki należy podesłać mailem do organizatora (odoj86@o2.pl) lub też wkleić go w komentarzu na blogu organizatora (www.ksiazkizbojckie.blox.pl). Zostanie opublikowany na niniejszym blogu.
  • Osoby nie posiadające bloga proszone są o wysłanie tekstu na podany wyżej adres mailowy.
  • Uczestnicy mają dowolność w wyborze lektur, mogą się również kierować wyznaczonym harmonogramem.

Wyzwanie ma na celu popularyzować literaturę minionych epok i równocześnie ukazywać ich tradycję i przesłanie uwidocznione również we współczesnej literaturze. Skoro możemy mieć rok literata, miejmy również Rok Epoki Literackiej! Serdecznie zapraszam!

Organizator

Książki Zbójeckie

1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10
 
| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31